Projekt Budowlany
Czym jest i co powinien zawierać?
Projekt budowlany to dokument na podstawie którego uzyskujemy pozwolenie na budowę, ale także (zwłaszcza w przypadku niewielkich obiektów jak np. budynki jednorodzinne) służy również jako dokumentacja na bazie której realizujemy dany obiekt.
Budowa nie jest prostym przedsięwzięciem, wiąże się z wieloma trudnymi i skomplikowanymi decyzjami, ponoszonymi dużymi kosztami, ale przede wszystkim to co wykonujemy jest trwałe, tz. raz wybudowanego obiektu w sposób łatwy nie zmienimy.
Projektowanie jest etapem w którym próbujemy przewidzieć, oszacować i dobrać oraz odpowiednio skoordynować wszystkie nasze działania, tak aby możliwie jak najefektywniej podejść do tematu budowy danego obiektu.
Projektowanie jest bardzo ważnym procesem, a wynikająca z niego dokumentacja ma bezpośrednie przełożenie na jakość, płynność i czas realizacji prac budowlanych. Im więcej czasu poświęcimy na ten etap prac, tym mniejsze ryzyko wystąpienia błędów i nietrafnych decyzji podczas samej budowy, gdzie niejednokrotnie poniesione duże koszty są już nie do odrobienia.
Projekt można oczywiście przygotować szybko i tanim nakładem pracy, ale wiąże się to z pewnymi problemami, które na pewno uwidocznią się na etapie wznoszenia obiektu. Kiepska jakość rysunków, brak rozrysowanych wszystkich elementów, niewątpliwie utrudnia prace na budowie, wpływa min. na ich wydłużenie co wiąże się chociażby ze zwiększeniem kosztów. Brak wystarczającej i czytelnej informacji w dokumentacji technicznej może wręcz wprowadzać w błąd, co może skutkować istotnym odstępstwem od pozwolenia na budowę a w konsekwencji zrodzić duże problemy przy zakończeniu budowy i odbiorze.
PROJEKT BUDOWLANY - składa się z dwóch zasadniczych części:
A - PROJEKTU ARCHITEKTONICZNO BUDOWLANEGO oraz
B - PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA DZIAŁKI
A - PROJEKT ARCHITEKTONICZNO BUDOWLANY składa się z
Części architektonicznej - czyli opisu oraz rysunków na podstawie których realizujemy obiekt, rzuty: fundamentów, parteru, poddasza, więźby, dachu, przekroje, detale złożonych elementów jak np. balkony, wykusze, połączenia ścian, stropów, itd.
Rysunki architektoniczne powinny być wykonane w sposób czytelny, powinny jasno określać zawarte rozwiązania budowlane, ich ilość powinna być dostosowana tak aby były przedstawione wszystkie elementy bryły budynku. Czyli nie tylko podstawowe rzuty poszczególnych kondygnacji, ale również wszystkie drugorzędne elementy jak lukarny, podcienia, charakterystyczne elementy zewnętrzne itd.
Części konstrukcyjnej - składającej się również z opisu i rysunków rozwiązań konstrukcyjnych, jak: zbrojenie fundamentów, płyt żelbetowych, klatki schodowej, słupów, belek, podciągów, wieńców, geometria oraz przekroje elementów więźby dachowej, itd.
Konstrukcja dotyczy kwestii bezpieczeństwa, wystąpienia możliwych spękań, ugięć. Powinna dokładnie wyjaśniać przyjęte rozwiązania dla wszystkich elementów konstrukcyjnych budynku, zarówno głównych jak: stropy, biegi schodowe, oraz tych mniejszych jak belki, nadproża, wieńce.
Części instalacyjnej - składającej się z opisu oraz rysunków podstawowych elementów instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodny, kanalizacji czy gazu.
Wykonanie projektów instalacyjnych daje gwarancję bezkolizyjności oraz zgrania z rozwiązaniami architektonicznymi czy konstrukcyjnymi. /układ pionów, spadki itp./
Charakterystyki energetycznej - jest to opracowanie pokazujące jakie jest dla budynku zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, jakie straty ciepła występują przez zaprojektowane przegrody itd.
Rzetelnie wykonana charakterystyka pokazuje wiele ważnych informacji które bezpośrednio łączą się z kosztami związanymi z użytkowaniem budynku, zawarte w niej wyniki obrazują gdzie ewentualnie możemy szukać oszczędności w gospodarowaniu energetycznym budynku (czy docieplać ściany, dach, okna, czy zmienić system grzewczy itd.)
Analizy ekonomicznej - w uproszczeniu analiza ta polega na zestawieniu przyjętego przez nas danego systemu ogrzewania z systemem opartym lub wspomaganym odnawialnymi źródłami energii (kolektory, pompa ciepła itp.) oraz porównaniu tych systemów pod względem opłacalności zastosowania.
Jeżeli to opracowanie jest rzetelnie wykonane, dowiemy się z niego czy opłaca nam się zastosować np. kolektory słoneczne, po jakim czasie mogą się one nam zwrócić, jaka będzie różnica finansowa np. po 20 latach jeżeli zastosujemy ogrzewanie na paliwo stałe, a jaka jeżeli np. gazowe. Tym opracowaniem możemy odpowiednio dobrać oraz sprawdzić wiele wariantów dla naszego budynku.
Zestawienia materiałów - w trakcie prac przygotowawczych do których należy wybór i zakup potrzebnych materiałów budowlanych, informacja o zapotrzebowaniu drewna na więźbę dachową, prętów zbrojeniowych, powierzchni dachu do oszacowania ilości przekrycia dachowego, ułatwia proces zakupu oraz usprawnia organizowanie prac budowlanych.
B - PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA DZIAŁKI składa się z części opisowej i części rysunkowej
Cześć rysunkowa opracowywana jest na mapie do celów projektowych wcześniej przygotowanej przez geodetę. W uproszczeniu opracowanie projektu polega na wrysowaniu na mapie obrysu budynku oraz wszystkich elementów towarzyszących takich jak: dojścia, dojazdy, place, śmietnik, szambo, studnia, przyłącza, zieleń itd. Pokazane musi być wzajemne usytuowanie oraz usytuowanie względem sąsiedztwa tych obiektów, tak aby dało się ocenić czy spełnione są wymogi min. przepisów regulujących wzajemne odległości. Na tak przygotowanym projekcie dokonuje sie też różnego rodzaju uzgodnień w zależności od rodzaju inwestycji.
Projekt zagospodarowania jest jedną z ważniejszych części dla administracji w procesie weryfikacji przed wydaniem pozwolenia na budowę. W świetle prawa budowlanego jest także zakresem w którym nie można dokonywać podczas budowy zmian, dlatego aby uniknąć ewentualnych problemów przy odbiorze należy starannie podejść do tego zakresu prac.