Przed budową
Jeżeli myślą Państwo o zaprojektowaniu i budowie swojego domu, najlepiej już na tym wstępnym etapie zebrać niezbędne informacje dotyczące wszelkiego rodzaju uwarunkowań oraz wymagań formalnych, które będą mieć wpływ na całe przedsięwzięcie. Warto od samego początku mieć świadomość czekających nas procedur, ilości i czasu uzyskiwania koniecznych pozwoleń czy uzgodnień, zakresu dokumentów niezbędnych na etapie projektowania, żeby móc przewidzieć i jak najlepiej zaplanować czy skoordynować wszystkie czekające nas prace.
Trzeba pamiętać, że projekt projektowi nigdy nie jest równy, także jak chodzi o kwestie formalne. Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia i dokładnej analizy, dotyczącej m.in. dostępności obiektu do drogi publicznej, sposobu zapewnienia dostaw energii, wody, gazu, odprowadzenia ścieków, wód opadowych. Może się zdarzyć, że na Państwa działce będzie konieczne przeprowadzenie badań geologicznych, jeżeli występują złożone warunki gruntowe itd.
Bardzo ważna jest także analiza ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i zawartych w nim zapisów dotyczących: dopuszczalnej wysokości, liczby kondygnacji, powierzchni i kubatury budynku, formy i kąta nachylenia połaci dachu, elementów wykończenia itd. Każde biuro architektoniczne pracę z Państwem nad jakimkolwiek projektem musi zacząć od dogłębnej analizy tych właśnie uwarunkowań formalnych.
Jeżeli mają Państwo jakieś pytania czy wątpliwości dotyczące kwestii typu: „od czego zacząć”, „czego potrzebuję, jeżeli planuję budowę”, zapraszamy na niezobowiązującą wstępną rozmowę. Postaramy się wyjaśnić oraz nakreślić kolejność całego procesu od uzyskania pozwolenia na budowę po oddanie obiektu do użytku.
Dzięki takiemu podejściu unikną Państwo w przyszłości problemów i opóźnień przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę, samej budowie, a także przy oddawaniu obiektu do użytku, gdzie przy braku właściwej kontroli i nadzoru budowy niejednokrotnie występują duże problemy i komplikacje.